Eğitim Sistemi

Yazının konusunu başlıkta çok açık şekilde açıkladığımı düşünüyorum bu eğitim sisteminin genel düzeni hakkında değil kriz anlarındaki yani tam olarak içinde bulunduğumuz anda ki düzene eleştirisel yaklaşacağım öncelikle bu bir kötüleme yazısı değil sistemi nasıl daha iyiye götürebiliriz konusunda ki fikirlerimi anlatacağım bir yazı ve hiçbir şekilde diğer ülkelerle karşılaştırma yapmayacağımı da şimdiden söyleyeyim.

İçinde bulunduğumuz durumu anlatmama tekrar gerek yoktur sanırım hepimizin başı covid-19 ile büyük belada ve bir şekilde üstesinden geleceğiz bu konuda şüphem yok ama bu süreçte kendimizden ve hali hazırda işleyen sistemlerden ne kadar taviz verdiğimiz çok önemli ve ben bir öğrenci olarak eğitim sisteminin işlemez hale geldiğini düşünüyorum. Bu düşünceye sahip olmamın sebebi ise “uzaktan eğitimin yetersizliği” ve “durumun getirdiği belirsizlikler”.

Öncelikle kendi eğitim hayatımın şuan ki durumunu anlatacağım sonra ise karantina da 20 den fazla günü beraber geçirdiğim en yakın arkadaşımın eğitimi hakkındaki gözlemlerimden.

Okulların covid-19 sebebiyle kapanmasının üzerinden yaklaşık 4 hafta geçti ve bu 4 hafta da hiçbir yeni bilgi edinemedim ve hali hazırda bildiklerimin pratikliğini kaybettim. Bunun sebebinin ise , 4 haftadır kimsenin bizi yeterince bilgilendirmemesi ve onlarında ne yapacaklarını bilmediğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Yani normal dönemde bir şekilde dönen çark olağanüstü duruma hiçte hazır değilmiş bunu gördük. İlla böyle bir şey yaşanması lazımdı herhalde ve binlerce öğrencinin de mağdur olması gerekiyordu sanırım bir şeylerin yoluna koyulması için. Şimdi okulsuz ve eğitimsiz geçirdiğim 4 haftada eğitimler ilgili neler yaptığımı ya da bizim eğitimimizle ilgili hocalarımızın neler yaptığını anlatmak istiyorum. Ben tembel bir insan olduğum için ve kendine çoğu zaman gereğinden fazla güvenen biri olduğum için bana verilen ödevden fazlasını yapmam bu benim eğitim karakterim. Bu dönemde hocalarımız ise bence çok iyi bir yol izledi ama şimdiden söyleyeyim bu yol çok daha iyi olabilirdi. Hocalarımız bize gün gün ödev vererek ve mailler üzerinden teslim alarak bildiklerimizi unutmamayı sağlamaya çalıştı bence yeterli bir çabaydı. Fakat , dediğim gibi daha iyi olabilirdi her şey ama bu onların elinde değil çünkü Uludağ Üniversitesi hazırlık sınıflarının uzaktan eğitim için hiçbir alt yapısı yoktu ve olsaydı inanıyorum ki hocalarımız hiç vakit kaybetmeden bizim mağdur olmamamız için harekete geçerlerdi ama onlarında elinde bir şey yok. Şimdi burada en azından uzaktan eğitim olsaydı demeyi çok istiyordum fakat yazının başlarında bahsettiğim en yakın arkadaşım uzaktan eğitim alıyor burada bahsedeceğim şeylerin sadece gözlemden ibaret olduğunu belki de bir şeyleri yanlış bildiğimi ve yanlış bilgi veriyorsam şimdiden özür diliyorum.Uzaktan eğitim dersleri işleyişi tam olarak şu şekilde, hoca dersi daha önce kaydetmiş ve belirlenen ders saati geldiğinde hoca ders kaydını oynatıyor.Burada çok büyük eksikler var, ders tüm interaktifliğini kaybediyor hocaya ders esnasında soru soramıyor ve aklınızdaki soru işaretleri ders boyunca büyüyor .Dersin sonunda hoca kaydı durdurup 3-5 dakika canlı yayın yapıp dersin üzerinde çokta durmadan yayın kapanıyor ve konu işlenmiş varsayılıyor . Öğrenciler neyi ne kadar öğreniyor , akıllarında soru var mı? , sınavlar ne olacak? kimse bir şey bilmiyor büyük bir bilinmezliğin içinde sürüklenip gidiyor bir de bu yetmezmiş gibi sürekli yeni kararlar alınıyor ve öğrenciler bir şeylere alışırken her şeyin karmaşası artıyor.Yani öğrencilerin sürekli ders çalışmasını isteyen eğitimciler , derslerine çokta iyi çalışmamış belli ki ve sözlüye kalkan , hiçbir şey bilmediği için lafı ağzında geveleyen tembel öğrenciye döndüler.

Kimseyi yargılamıyorum fakat bir öğrencinin ders çalışmaması ne kadar tembellikse,görevlilerin, bakanların, yöneticilerin, eğitimcilerin ekstra durumları yaşanmadan önce düşünmemesi aynı derece de tembelliktir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: